Trwa zbiórka na remont (lipiec-sierpień 2016) więcej

Sylwester 2015/2016 więcej

Położenie

Nasze Schronisko znajduje się w zachodniej części Beskidu Niskiego na wysokości 740m n.p.m. Położone jest na południowo - wschodnim zboczu Magury Małastowskiej (813m n.p.m.). Schronisko umiejscowione jest 20-30 minut piechotą od przełęczy na Magurze Małastowskiej (droga Gorlice – Konieczna). Obok schroniska przechodzą dwa szlaki: niebieski i zielony oraz zaczyna się szlak żółty.

OKOLICE

Wokół schroniska znajduje się kilka ciekawych miejsc. U podnóża Magury Małastowskiej leżą dwie położone obok siebie, malownicze wsie łemkowskie: Przysłup i Nowica. Znajdują się tam cerkwie grekokatolickie, jedna z 1756 r., druga z 1843r. Oprócz tego znajduje się tam kaplica łemkowska oraz szereg kapliczek i krzyży przydrożnych a także pomnik urodzonego w Nowicy poety ukraińskiego Bohdana Ihora Antonycza. W okolicy można zwiedzić cmentarze z I wojny światowej, nr 58 i nr 59 znajdują się na południowym stoku Magury Małastowskiej oraz nr 60 na przełęczy. Beskid Niski to kraina o pięknych, rozległych, malowniczych dolinach, w których leżą wsie łemkowskie ale też pozostałości po wioskach łemkowskich z których wysiedlono łemków podczas akcji WISŁA.

W pobliżu schroniska (300m) znajduje się górna stacja WYCIĄGU KRZESEŁKOWEGO (długość 1400m), od niej zaczyna się nartostrada (3400m) łącząca górną stację z dolną, przebiega ona obok naszego schroniska. Dla miłośników narciarstwa biegowego została utworzona 2,5 km trasa „Jagoda” zaczynająca się, jak i kończąca przy górnej stacji wyciągu. Natomiast amatorzy jazdy konnej, mają możliwość skorzystania z usług stadniny w Gładyszowie oraz w Regetowie - największej stadniny konia huculskiego w Europie. W okresie letnim można wybrać się dla ochłody nad zalew Klimkówka, koło Uścia Gorlickiego.

Serdecznie Państwa Zapraszamy.

DOJAZD

Do schroniska na Magurze Małastowskiej można dotrzeć na kilka sposobów:

Pieszo szlakiem:

- żółtym - z Homoli przez Uście Gorlickie, Oderne, przez punkt widokowy na Wierchu, szlak kończy się na naszym schronisku, jest to też szlak rowerowy.

- niebieskim - który prowadzi z Szalowej przez Gorlice, dalej przez Siary, Magure Małastowską i nasze schronisko, następnie Banice i kończy się na schronisku w Bartnem.

- zielonym – zaczynającym się w Stróżach przez Szymbark, Bielankę, Magurę Małastowską i nasze schronisko, dalej przez Smerekowiec, Skwirtne, Kozie Żebro, Wysowe Zdrój, do granicy ze Słowacją, a następnie wzdłuż granicy przez Lackową do Dzielca, kończy się w Krynicy Zdrój.

- tzw. Drogą Węgierską, koło dolnej stacji wyciągu narciarskiego w Małastowie.

Autobusem:
- Busem z Gorlic do Małastowa. Dalej drogą Węgierską pieszo.
Z Gorlic do Małastowa kursują busy firmy Marys (rozkład jazdy)

Samochodem: miejsce postojowe (przy szlabanie) – 300m od schroniska.


POZYCJA GPS
schronisko: N49.54709 E21.23135
parking: N49.54411 E21.22892


Mapa Beskidu Niskiego na stronie www.e-gory.pl


Pokaż schronisko na większej mapie